• +380 68 234 80 73
  • с.м.т. Заболотів, Коломийський р-н, Івано-Франківська обл.
Logo

УЗД - ознаки вагітності

Ознаки вагітності на УЗД: позаматкова; багатоплідна; завмерла.

Ультразвукове дослідження – простий і доступний метод, який використовується для діагностики різних хвороб, оптимальний для виявлення будь-яких станів і захворювань в жіночому організмі. Відсутність серйозного впливу на людину і безпеку при правильному використанні забезпечує широке використання сонографії у різних областях медицини.

При підготовці до ультразвукового обстеження важливо враховувати використовувану методику. Так при трансвагінальному УЗД жінка повинна прийти з порожнім сечовим міхуром, а для трансабдомінального треба мати наповнений сечовий міхур, щоб лікар зміг оцінити стан органів малого таза.

Ознаки вагітності на УЗД

При проведенні сонографії на тлі  затримки менструації бажано використовувати трансвагінальний датчик, тому що це дозволить виявити плід вже при терміні 3-4 тижні. Основними ознаками наявності плоду в матці будуть:

1. Виявлення ембріона

Тільки коли плодове яйце досягає розміру 1,5 мм, лікар при сонографії зможе виявити плід в матці. Як правило, на моніторі це виглядатиме як овальний пухирець, що знаходиться всередині плодового міхура. У цьому утворенні можна розрізнити ембріон і амніотичну порожнину.

2. Виявлення серцебиття

Безсумнівною ознакою живого плода буде виявлення биття серця. Виявити це можна на п’ятому тижні вагітності тільки при наявності сучасної ультразвукової апаратури. Надалі на 6 -му тижні навіть при використанні застарілих УЗ апаратів лікар знайде серцебиття плода.

3. Наявність жовтого тіла

У яєчнику з одного боку лікар при ехографії виявить так зване жовте тіло. Це маленьке кістозне утворення на яєчнику продукує необхідні гормони і забезпечує збереження плоду і вагітності на ранніх етапах розвитку.

4. Рухи плоду

До 7-8 тижня, коли довжина ембріона досягає 20 мм, лікар на моніторі при УЗ дослідженні зможе побачити перші рухи плоду. Використовуючи ультразвукове дослідження, лікар на ранніх термінах вагітності може гарантовано отримати наступну інформацію:

– Виявити плодове яйце з точним визначенням терміну гестації;

– Довести життєздатність плоду на момент дослідження;

– Оцінити кількість плодів і виявити патологічну локалізацію ембріона.

Навіть на маленьких термінах можна діагностувати позаматкову або багатоплідну вагітність, не кажучи вже про виявлення ознак життєздатного плода.

УЗД ознаки позаматкової вагітності

Причин для виникнення позаматкової вагітності кілька, і в основному, це запальні процеси в маткових трубах. Якщо яйцеклітина після запліднення не змогла дістатися до порожнини матки, то виникає реальний ризик аномальної локалізації плода. При ехографії лікар побачить такі ознаки:

1. Наявність ембріона поза маткою

Виявлення ембріона всередині плодового яйця, що знаходиться в нетиповому місці, однозначно свідчить про наявність позаматкової вагітності. Найбільш часта локалізація – маткові труби, але можлива наявність ембріона в черевній порожнині або в області яєчника. При цьому дуже важливо розуміти, що навіть за наявності ембріона в матці, не можна на 100% бути впевненим у тому, що другий плід не знаходиться в матковій трубі, тому стандартом УЗД є обов’язковий огляд придатків при матковій вагітності.

2. Фіксація серцебиття і рухів плоду поза маткою

Додатковим доказом наявності ектопічної вагітності є наявність ознак життєздатного плода в області маткових труб або черевної порожнини.

Якщо лікар бачить плід поза маткою, то треба негайно відправитися в гінекологічний стаціонар. Результати оперативного ендоскопічного лікування до переривання позаматкової вагітності і початку внутрішньочеревної кровотечі є значно краще, ніж при перериванні ектопічної вагітності. Крім цього, лапароскопічна операція при прогресуючій позаматковій вагітності дозволяє зберегти маткову трубу.

Ознаки багатоплідної вагітності до УЗД

Суб’єктивні відчуття

Якщо в матці два і більше плода, то різні суб’єктивні відчуття у жінки виражені значно сильніше і яскравіше. Зокрема, дуже рано можуть з’явитися нудота та блювота, реакція на запахи і збочення смаку, підвищений апетит або виражена сонливість. Однак ці сумнівні ознаки всього лише повинні насторожити жінку, але вони ні в якому разі не служать доказом багатопліддя.

2. Огляд лікарем

При відвідуванні лікаря одним з важливих ознак двійні є збільшений розмір матки. Якщо відповідно до затримки менструації термін вагітності повинен бути 5 – тижнів, а лікар при огляді знаходить збільшення матки до,8-9 тижнів то дуже ймовірна багатоплідна вагітність.

Однак найбільш правильним і вірним методом виявлення двійні є УЗ дослідження, коли лікар знайде в матці два ембріона з наявністю чітких ознак життєздатності обох плодів. Якщо ехографічне дослідження, яке виявило двійню, виконано в терміни 6-8 тижнів, то зовсім не обов’язково, що при стандартному УЗД в терміні 11 – 14 тижнів лікар виявить наявність двох плодів у матці. Досить часто на маленьких термінах вагітності відбувається так звана редукція одного з плодів, коли один з ембріонів перестає отримувати харчування і поступово розсмоктується.

УЗД ознаки вагітності, що завмерла

Одним з неприємних ускладнень вагітності є припинення життя ембріона на самих ранніх етапах розвитку. Це може статися з наступних причин:

– Несумісні з життям генетичні дефекти у плода;

– Ураження плода вірусною інфекцією;

– Порушення кровотоку між плодом і маткою;

– Гормональні порушення в організмі жінки;

– Отруєння плоду хімічними речовинами, алкоголем або нікотином;

– Зайво виражене фізичне навантаження;

– Різко виражена імунна реакція організму жінки на плід.

Ні сама вагітна жінка, ні лікар нічого не помітять до моменту появи симптомів загрозливого викидня у вигляді больових відчуттів в животі і виділень крові з піхви. Оптимальним методом для діагностики вагітності, що завмерла буде сонографія, за допомогою якої лікар побачить такі ознаки:

1. Відсутність ембріона

Плодовий пухирець, що знаходиться в матці, буде складатися тільки з амніотичної порожнини при повній відсутності ембріона. Це називається анембріонія, і зі 100% гарантією означає, що нічого хорошого вже не буде. Виявлення цієї патології при УЗД можливо з 4-5 тижня вагітності.

2. Відсутність серцебиття

Якщо на 6 тижні при УЗД лікар не може виявити биття серця у ембріона, то це ще не є явною ознакою вагітності, що завмерла. Через можливість помилитися у терміні гестації, лікар порекомендує зробити УЗД через 10-14 днів. Якщо ж відсутність серцебиття поєднується з відсутністю рухової активності на 7-8 тижні, то це гарантовано свідчить про загибель ембріона.

Використання сучасних тривимірних УЗ апаратів дозволяє впевнено діагностувати маткову вагітність і будь-які патологічні стани і зміни, нехарактерні для нормального розвитку плоду. Але не треба забувати про те, що безконтрольні і часті ультразвукові дослідження на маленькому терміні вагітності можуть нашкодити плоду. Тому ехографія повинна застосовуватися тільки за показаннями і відповідно по рекомендації лікаря.

 


Ранні (перші) ознаки вагітності Дізналася що я вагітна, що робити? Дві смужки – у мене!